24 Haziran 2014 Salı

Çatlayan Topukları Yumuşatmanın Yolları


Çorapların ayaklardan; açık ayakkabıların, terliklerin, sandaletlerin saklandıkları yerlerden çıkarıldıkları yaz aylarında ayakların iyi görünmesi daha önemli hale gelir. Sürekli çorapların içinde olan ayaklarınıza yeterince özen göstermediyseniz topuklarınız sertleşip çatlaklar oluşmuş olabilir ve artık bunun bir çaresine bakmayı istersiniz. Çatlayan topukları yumuşatmak için kozmetik ürünler kullanabilir veya bir güzellik merkezinde ayak bakımı yaptırabilirsiniz.  Klasik ama etkili bir yöntem olarak topuklarınıza bolca vazelin sürüp ayaklarınıza pamuklu çoraplar giyerek yatabilirsiniz. Vazelin topuklar üzerinde birçok ayak kreminden daha iyi sonuç veriyor. Bir alternatif de doğal bakım yöntemlerini denemek. Size bu konuda birkaç tavsiye verelim:


Çok iyi bir yumuşatıcı olan zeytinyağını topuklarınıza tek başına sürebilirsiniz. Sürün, çorap giyin ve en az 3 saati çoraplı olarak geçirin. Sonra ayaklarınızı ılık su ve sabunla yıkayıp durulayın, ardından kremleyin.

Şimdi vereceğimiz uygulama da çatlayan topukları yumuşatmak açısından oldukça etkili. Bu tarifi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz: 10 adet aspirini dövün ve 1 kahve fincanı vazelinle karıştırın. Karışımı ayaklarınıza yedirdikten sonra ayaklarınıza önce nemli gazlı bez, sonra da streç film sarın. 1 saat bu şekilde bekleyin.

Eşit miktarlardaki kakao yağı ve acıbadem yağı karışımını ayaklarınıza sürmek de iyi sonuç verir. Sonra en az 1 saati çoraplı olarak geçirin ve ayaklarınızı ılık suyla yıkayın.


Ayaklarınızı yumuşacık yapacak bir öneri daha: Bir kovaya 1 litre ılık su koyun. Suya 1 fincan bal ilave edin ve güzelce karıştırın ki bal iyice dağılsın. Bir miktarda nemlendirici ekleyin ve ayaklarınızı 20-30 dakika suyun içinde bekletin. Sonra yıkayıp kurulayın ve herhangi bir nemlendirici sürün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder