14 Haziran 2014 Cumartesi

Doğal Cilt Bakımı İçin Hindistan Cevizi Yağı


Cilt ve saç tarafından hızla emilen ve çok iyi bir nemlendirici olan Hindistan cevizi yağı aynı isimli meyvenin beyaz etli kısmının preslenmesi sonucunda elde ediliyor. Yüksek miktarda sodyum, potasyum ve magnezyum içeren bu yağı göz çevresi kırışıklıkları için de kullanabilirsiniz. Bunun için geceleri yatmadan önce bir pamuğa 5-6 damla yağ döküp yatmadan önce göz çevrenize sürmeniz gerekiyor. Bunu alışkanlık haline getirirseniz göz çevresindeki ince çizgilerin giderek hafiflediğini fark edeceksiniz.


1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını 1 çay kaşığı kabartma tozuyla karıştırarak cildinizin kadife gibi olmasını sağlayacak bir yüz peelingi hazırlayabilirsiniz. Bunun için karışımı 10-15 dakika yüzünüzde bekletip sonra da ılık suyla yıkamanız yeterlidir. Dudaklarınızda çatlama ve pullanma varsa parmağınıza damlattığınız 1 damla Hindistan cevizi yağını dudaklarınıza yedirin. Bunu yatmadan önce yaparsanız daha iyi olur. Ellerinize ve tırnaklarınıza akşamdan Hindistan cevizi yağı sürüp eldiven takarak yatarsanız bir süre sonra elleriniz pürüzsüz ve yumuşacık bir hal alır. Bu yağ ayrıca tırnak çevresindeki etleri yumuşatmak ve elleri maniküre hazırlamak için de kullanılabilir. Erkekler ( hassas ciltli olanlar da dahil) Hindistan cevizi yağını tıraş sonrası kremi olarak kullanabilirler.


Eşit miktarlardaki Hindistan cevizi yağıyla toz şeker karışımı ile vücut peelingi yapabilirsiniz. Bu karışımı ayaklara da sürmek ayaklarda mantar oluşmasının önünü keser. Bu yağla ayrıca sertleşmiş olan topuk ve dizlerinizi yumuşatabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder