9 Haziran 2014 Pazartesi

Güneş Lekelerini Yok Etmenin Yolları


Güneş ışınlarının cildimizde birtakım hasarlar bırakma ihtimali yaz mevsiminde daha da artıyor. Birçok kişi cildin yazın büründüğü bronz görünüm solmaya başlarken ortaya çıkan güneş lekeleri gibi sorunlardan, yüzde oluşan renk farklılıklarından şikayetçi olmaya başlıyor.

Yazdan kalma güneş lekelerinden kurtulmak istiyorsanız lazer, karbon peeling, oksijen terapisi gibi uygulamaları veya doğal çözüm yollarını deneyebilirsiniz. Size isterseniz her gün dahi uygulayabileceğiniz bir ev yapımı maske tarifi verelim: Birer tatlı kaşığı taze limon suyuyla balı karıştırın. Karışıma ortaya boza kıvamında bir maske çıkmasını sağlayacak kadar nişadır ekleyin ve böylece hazırladığınız maskeyi cilt lekesi olan bölgelere krem sürer gibi sürün.

Bir başka leke maskesi tarifi de şöyle hazırlanıyor: Orta boy bir soğanı rendeleyip süzün veya limon sıkacağında sıkın. Ortaya 3-4 yemek kaşığı civarında su çıkacaktır. Bu suyu bir kaseye alıp yarım çay bardağı elma sirkesiyle karıştırın. Karışımı, içine pamuk bandırarak 5 dakika boyunca cildinize yedirin ve yarım saat yüzünüzde bırakın. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla temizleyin.

Limon suyu renk açıcı özelliği olduğundan dolayı güneş lekeleri ve diğer lekeleri ortadan kaldırabiliyor. Bunun için lekeli bölgelere günde 2 kere limon suyu sürmeli, 5 dakika sonra da sürdüğünüz yerleri yıkamalısınız.

Güneş lekelerine maruz kalmamak için güneş koruyucu kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Yaz geldiğinde bu konuda daha titiz davranmalısınız tabii.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder