1 Temmuz 2014 Salı

Doğal Bakım Yağları: Argan Yağı


Doğal yağ alırken yüzde yüz saf olmasına dikkat etmek gerekiyor, bunun yolu nedir bilemiyorum. İnsanın çok güvendiği, bazen özel siparişler de verebileceği bir aktarı olmalı herhalde veya araştırıp sağlam satıcıları bulmak lazım. Argan yağı yüz, vücut ve saç bakımı için kullanabileceğiniz çok yönlü ve gayet güzel bir doğal nemlendirici mesela; fakat içine hile karıştırılmış olanını değil saf olanını kullanmak kaydıyla. Bunun yemeklik olan bir cinsi de var bildiğim kadarıyla, sonracığıma; içine fiyatını ucuzlatıp cazip göstermek için başka bir şeyler katılmış modelleri de vardır mutlaka. Bunu birçok yazımda söylüyorum sanırım ama böyle yani, doğal bakım çok popüler bir hale geldi ve bu da piyasaya birçok kandırıkçının da çıkmasına yol açtı. Gerçekten fayda görmek için satın alırken titiz davranmak lazım.

Argan yağı ile cilt bakımı yapmak için bu yağı sabahları ve/veya geceleri yüzünüze sürebilirsiniz. Bunun sonucu ne olur; cildiniz pürüzsüz, parlak ve net bir görünüm kazanır. Bu çok fonksiyonlu yağ kırılmaya meyilli tırnakları güçlendiriyor ve ellerin yumuşacık bir hale gelmesini sağlıyor. Birkaç daml vanilya özü, esmer şeker ve argan yağıyla hazırlayacağınız karışım çatlamış, kurumuş dudaklarınız için mükemmel bir dudak peelingi ürünü olur. Mükemmel sonucu almak için karışımı dudak içine hafif, dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayıp sonra da durulayın.

Saçlarınız kuru haldeyken avucunuza birkaç damla argan yağı damlatın, ellerinizi ovalayın ve saçlarınızda gezdirin. Böylece saçlarınızı yumuşayıp parlayacak ve söz dinlemeyen bukleleriniz daha kolay şekil alacaktır. Daha yoğun bir bakım için argan yağını geceden saçlarınıza sürün, başınızı kapatın ve sabah kalkınca güzelce yıkayın. Bunu belirli aralıklarla düzenli olarak yaptığınızda bir süre sonra saçlarınızın canlanıp parlaklaştığını fark edeceksiniz.

Bebek bekliyorsanız vücudunuzda gebelik çatlakları oluşmaması için önceden tedbir almalısınız. Argan yağının size bu konuda da faydası olacak. Cildinizi mükemmel bir şekilde nemlendirecek, kolayca emilecek ve çatlakların oluşmasını engelleyecek.

Bu genel bir yazı oldu; bu yağı seviyorum ve daha sonra bu konuda yine yazmak niyetindeyim. Ziyaretiniz için teşekkürler.Hindistan cevizi yağı konusundaki yazıma da beklerim bu arada.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder