5 Temmuz 2014 Cumartesi

Sivilceleri Önlemenin Yolları


Sivilceler her yaşta ortaya çıkabilirler ama büyük oranda bir ergenlik dönemi sorunudurlar. Hayatın bu döneminde yağ bezi daha çok yağ salgılarken bu yağın deri yüzeyine geçmesini sağlayan kanal yoğunlaşmış yağ kütlesi yüzünden tıkanır ve bu tıkanma akne oluşumuna yol açar. Cildin yağlılığı ve soya çekim yüzünden bazı kişilerin ciltlerinde daha çok sivilce oluşur.


Sivilceleri önlemek için öncelikle cilt temizliği konusunda titiz olmak, rastgele kozmetik ürünler kullanmak gerekir. Kullanılan kozmetikler deri tipine uygun ve kaliteli ürünler olmalıdır. Sivilcelere dokunmak, onlarla oynamak kesinlikle yanlıştır ve ciltte sivilce izi kalmasına yol açar. Fakat birçok kişi dayanamayıp bunu yapar. Bu yüzden elleri sıklıkla yıkamak gerekir, eller kirli olursa sivilce iltihaplanır. Sivilce oluşumunu önlemenin yollarından biri de saçları yüzden uzak tutmaktır. Aksi takdirde cilt saçlar yüzünden nefes alamaz ve bu da yeni sivilcelere yol açabilir. Fazla güneşlenmek ve solaryuma girmek de akneleri tetikleyebilir.


Bütün insanların yüzde 60’ı hayatın bir döneminde sivilce sorunu yaşar. Ve sivilcelerin yüzde 5 kadar bir bölümü sivilce tedavisi uygulamalarına direnç gösterir. Kozmetik ürünler veya doğal maske uygulamaları bazı hallerde çözüm olabilir. Buhar banyosu yapıp sonrasında siyah noktaları uygun biçimde boşaltmak da sivilceleri önlemek için alınabilecek önlemler arasındadır. Fakat sivilce sorununu her zaman bu şekilde halledemezsiniz. Sivilcelerinden dış görünüm açısından çok rahatsız olan, iz bırakmaya meyilli çok sayıda sivilcesi olan kişilerin bir dermatoloji uzmanı ile görüşmesi gerekir. 

Evde yapılabilecek sivilce maskeleri başlıklı yazımız da bu konuda yol gösterici olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder