20 Ağustos 2014 Çarşamba

Maya Maskeleri


Antik çağlardan beri bilinen ve kullanılan bir cilt bakımı-güzellik malzemesi olan maya yüksek miktarda protein içeriyor ve böylece cildin oksijen almasını sağlayarak beslenmesine katkıda bulunuyor. Mayanın içinde bulunan potasyum ise cildi artık maddelerden arındırıyor. Cildin yağ dengesinin ayarlanmasına da yardımcı olan bu faydalı maddeyle yapacağınız maya maskeleri sayesinde saçlarınızın, ellerinizin ve yüzünüzün daha güzel ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. İşte size birkaç tarif:

Bir kasenin içine 2 çorba kaşığı yaş maya koyun, üstüne 1 çorba kaşığı ılık su ekleyin ve iki malzemeyi güzelce karıştırarak kremsi bir hal almalarını sağlayın. Evet, hepsi bu kadar. Şimdi bu maya maskesini yüzünüzün göz ve dudak çevresi dışında kalan her yerine yedirin. Maskeyi yuvarlak hareketlerle masaj yaparak uygulamalısınız. 10 dakika sonra bir parça pamuğu hafif ıslatıp bununla cildinizi temizleyin ve önce ılık, sonra da soğuk suyla durulayın. Son olarak da temiz bir havluyla tampon yaparak yüzünüzü kurulayın. Bu doğal bakım maskesinin farklı yaş grupları tarafından farklı sıklıkta uygulanması gerekiyor. Şöyle ki; 20'li yaşlardaysanız ayda 1 kere yapmanız yeterli. 30'lu yaşlardaysanız ayda 2, 40'larınızdaysanız haftada 1 kere uygulayın. 50 yaşınızı geçtiyseniz haftada 2-3 kere yapabilirsiniz.

Haftada 2 kere uygulayabileceğiniz bir yaş maya maskesi tarifi var sırada. Bu maske için her biri 1'er tatlı kaşığı olmak üzere yaş maya, ılık süt ve elma suyu kullanmanız gerekiyor. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Süre dolunca cildinizi ıslak havluyla silip ılık suyla durulayın.

Maya maskeleri listesinde sıra saç bakımı için kullanabileceğiniz bir tarife geldi. Mayanın içinde B5 vitamini de var, böylece saç sağlığı için önemli olan keratin oluşumunu uyarıyor kendisi. Şimdi vereceğimiz basit tarif stresten kaynaklanan saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olacak bir tariftir. 4 çorba kaşığı toz maya temin edin ve bunu 1 bardak ılık suyun içinde eritin. Karışımı friksiyon yaparak saç diplerinize uygulayın, birkaç dakika sonra da durulayın.

Karbonat ve maya maskesi tarifleri cilt lekeleri üzerinde yüz güldürücü sonuçlar verebiliyor. Şimdi vereceğimiz tarifi 3 hafta boyunca haftada 2 kere, daha sonra da haftada 1 kere olmak üzere düzenli olarak uygularsanız olumlu etkilerini fark etmeniz uzun sürmeyecektir. 1 paket yaş mayayı bir parça sütle iyice ezin ve ortaya çıkan karışımı yüzünüze sürün. Maske katılaşana kadar bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyin.

Kırışıklık giderici maske tarifleri konulu yazımıza da bekleriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder