15 Eylül 2014 Pazartesi

Tatilde Yıpranan Saçlar İçin Bakım Tüyoları


Bu yaz tatil yaptınız mı? Nasıl geçti? Peki tatil sonrası saç bakımı yapmanın derdine düşmeye başladınız mı? Başlamış olmalısınız, zira tatilde yıpranansaçlar özel bakım ister, tıpkı cilt gibi. Kendinizi tatil havasına kaptırıp bakımınızı tamamen ihmal ettiyseniz işiniz biraz daha zor ama durum umutsuz değil, bir yoğun saç bakımı programı uygulayıp kurumuş, kırıkları çoğalmış, belki biraz keçeleşmiş saçlarınızın yine sağlıkla ışıldamasını sağlayabilirsiniz.

Size öncelikle kuaförünüze gitmenizi ve saçlarınızın küçük bir kısmını feda ederek incelmiş, kırılmış uçlardan kurtulmanızı tavsiye ederiz. İlk adımı böylece attıktan sonra saç yapınıza uygun kaliteli kozmetik ürünleri, bakım kürleri ve maskeler arasından uygun 1 – 2 tanesini seçip önerildiği şekilde uygulamaya başlamalısınız. Her güün duş alıyorsanız saçlarınızı her gün şampuanlamayın. Birçok profesyonel saçların 2 – 3 günde bir şampuanlanmasının yeterli olduğunu düşünüyor. Bu size bir sebeple zor veya olumsuz gelecektir belki ama denerseniz kısa sürede olumlu sonuçlarını göreceksiniz. Çok sık şampuanlanan saçların doğal yağ dengesinde negatif yönde değişiklikler oluyor. Her gün şampuan kullanmak yerine saçlarınızı 1 gün şampuanlayıp sonraki 2 gün sadece ılık suyla durulama yoluna gidebilirsiniz.


Doğal saç bakımı yöntemleri de tatilde yıpranan saçlar üzerinde olumlu etki yapacaktır, tercihinizi bu alternatiften yana da kullanabilirsiniz. Size haftada 1 kere uygulayabileceğiniz bir evde yapılabilecek maske tarifi de verelim: Birer çorba kaşığı zeytinyağı, bal ve limon suyuyla 50 gr. susam yağı ve 1 yumurtanın sarısını güzelce karıştırın ve karışımı saçınıza yedirin. En az 2 saat bu şekilde bekleyin, saçlarınızı yıkayın ve iyice durulayın. Sabırla uygularsanız saçlarınızın forma girmesi çok uzun sürmeyecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder