21 Ekim 2014 Salı

Sivilce Kurutma Yöntemleri


Kadın erkek, genç yaşlı herkes olabildiğince pürüzsüz, parlak, sağlıklı bir cilde sahip olmak ister ve bunun için bir şeyler yapar. Daha çok ergenlik dönemine ve yağlı cilt yapısına özgü bir sorun olmakla beraber ergenlikten sonraki dönemlerde ve farklı cilt yapılarında da görülebilen sivilce sorunu cildin görünümünü bozan sorunlar arasında en çok sıkıntı verenlerden biridir. Sivilcelerle mücadele etmek için yapabileceğiniz şeylerden biri denenmiş ve fayda etmiş sivilce kurutma yöntemlerini uygulamaktır. İşte o yöntemlerin bazıları:

Bir avuç taze ceviz yaprağını 1 litre suyun içinde kaynatın. Elde ettiğiniz suyu süzün ve günde 2 kere pamukla sivilceli bölgelere uygulayın.

İltihaplı sivilce ve aknelerin üstüne günde 2 kere kuru soğan suyu sürerek sivilcelerinizin kurumasını sağlayabilirsiniz.

İri bir portakalın kabuğunu rendeleyin ve havanla iyice ezin. Sonra içine 1 çay kaşığı kabartma tozu ekleyip karıştırın. Karışımı sivilcelerin üstüne sürüp 15 – 20 dakika bekleyin, sonra yüzünüzü yıkayın.

Sabah kalkınca yüzünüzü kükürtlü sabun kullanarak temizleyin ve kurutun. Sonra da yüzünüze gülsuyu veya A vitamini içermeyen bir nemlendirici sürün. A vitaminli nemlendirici kullanırsanız yüzünüz güneşe maruz kalınca leke oluşur.

Elma sirkesi de sivilceleri kurutmak açısından işe yarar. Organik elma sirkesi kullanmanız daha faydalı olur. 1 yemek kaşığı elma sirkesine 1 yemek kaşığı dinlenmiş su karıştırın ve karışımı pamuğa dökerek sivilcenizin üstüne 5 dakika kompres yapın. Bunu her gün sabah ve akşam saatlerinde yaparsanız birkaç gün sonra etkisini gösterecektir.


Sivilce tedavisi için kullanılabilecek bir doğal yağ önererek son verelim; çay ağacı yağı. Çok az miktarda çay ağacı yağını bir pamuğa döküp dikkatle, sadece iyileştirmek istediğiniz sivilceli noktaya değdirerek uygularsanız işe yarayabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder