5 Aralık 2014 Cuma

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları


Neler biliyorsunuz kayısı çekirdeği yağı hakkında? A ve C vitaminleri içerdiğini biliyor musunuz mesela? Peki kırışıklıkların görünümünü hafiflettiğini ve anti aging cilt bakım ürünleri arasında sayıldığını? Akşamları yatarken cildinizi temizleyip bu yağdan sürme alışkanlığı edinirseniz bir süre sonra yüzünüzde belirgin olumlu özellikler fark edeceğinizi peki? Evet, kayısı çekirdeği yağının cilde faydaları arasında işte böyle güzel şeyler var. Denemeye değmez mi sizce?

Günümüzde doğal bakım yöntemleri insanların oldukça ilgisini çekiyor, insanlar bu tarz ürünlere epeyce ilgi gösteriyorlar. Bu da neye yol açıyor, bazı uyuz insanların bize dandik doğal ürünler de kakalamasına. Doğal ürünlerin de daha kaliteli - daha uyduruk olanları var, mümkünse kaliteli olanlarından almak lazım. Kayısı çekirdeği yağı veya başka bir doğal yağ alırken soğuk pres yöntemiyle üretilmiş olanlarını tercih etmelisiniz, bunlar daha sağlam, çok yerde okudum bunu. Bazı yağlar, veya belki de hepsi - bilmiyorum; sıcak işlem görürlerse içerdikleri vitaminleri kaybedebiliyorlar.

Cildiniz kuruysa güçlü bir nemlendirici olan ve cilt tarafından kolayca emilen bu yağ çok işinize yarayabilir. Cildiniz güneşe fazla maruz kaldıysa kayısı çekirdeği yağıyla sıkı bir bakım yaparak güneş ışınlarının cildinize verdiği hasarı hafifletebilirsiniz. Şunu ekleyeyim unutmadan; bu yağı sürdükten sonra güneşe çıkmak doğru değilmiş. Akşamları, geceleri kullanmakta fayda var.

Kayısının faydaları konusuna da girelim mi kısaca? Bakınız ne işlere yarıyor bu meyve; tokluk hissi veriyor, arada bir ağzınıza kayısı atarsanız çabucak acıkmıyorsunuz. Sindirim faaliyetini kolaylaştırıyor, tansiyonu ve kolesterolü düşürüyor. Başka ne var; kan yapımını arttırıcı etkisinden dolayı kansızlık sorununa iyi geliyor, o var. Beynin daha düzenli çalışmasına yardımcı oluyor ayrıca. Bu bana gayet uyar, beynimi döndürüyor bazen üstüme aldığım yazı işleri. Başkaları için de makale yazarlığı yapıyorum da ben üzerinize afiyet.

Bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını istiyorsanız mutfağınızda her zaman kayısı olmalı. Kayısı iyi bir betakaroten kaynağı; bu yüzden insanı bazı kanserlerden koruyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder