13 Aralık 2014 Cumartesi

Soğan Suyu İle Zayıflama


Soğan kürü ile zayıflama ve soğan suyu ile zayıflama başlıkları internet ortamının merakla tıklanan başlıkları arasında sanırım. Benim bloğumda da olsun bu konudan o zaman. Açtım kaynak olarak kullanmak üzere birkaç sekmeyi, başlıyorum.

Önce şunu belirtelim, midenizde sorun varsa siz soğan suyu kürü yapmayın, zarar verebilirmiş. Emziren anneler için de geçerli bu, onlarda da soğan sütün tadını, kokusunu falan bozuyor. Ayrıca bebeğin çok sık kaka yapmasına da yol açıyormuş.

Soğan suyu kürü işe yarıyor mu?

Zayıflamak için soğan suyu içmenin esprisi şu; soğan suyu iştahı fena halde kesiyor, boğazınıza hakim olmanızı sağlıyor ve böylece kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Bu arada yediklerinize de dikkat etmelisiniz tabii. Biraz olsun spor yaparsanız etkisi daha da katmerli olur.

Vücuttaki ödemin atılmasını sağlayan ve idrar yolları iltihabı üzerinde olumlu etkileri olan bu kürleri en fazla 15 gün uygulamak lazım, fazlası sakıncalı. Sonra 10 gün kadar ara verip tekrar başlayabilirsiniz. 20 gün boyunca günde 2 kere soğan suyu içip, 10 gün bırakıp sonra yine başlayanlar da var.21 günlük soğan suyu kürü iltihapları sökmek açısından gerçekten etkiliymiş, bunu söyleyen çok kişi var. Unutmadan; adet düzensizliği sıkıntınız varsa soğan suyu içmek buna da iyi geliyor.

Soğan suyu kürü uygulayanların 'Gerçekten iştahımı kesti, abur cubur yemeyi bıraktım, çikolatasız duramazdım ama onu bile yemedim' dediklerini okudum birçok yerde, bilginize. Bazı kişiler tadına dayanmanın zor olduğunu söylüyor, bazıları ise zorlanmadan içebilmiş.

Soğan kürü uygulayan kişi kötü kökü kokar mı meselesine gelelim, sanırım öyle bir şey yok, hiç öyle bir şikayete denk gelmedim. Konuya 4 - 5 farklı yerden bakmış olarak söylüyorum bunu.

Soğan suyu ile zayıflama muhabbetlerine bakarak yaptığım bir tespit de şu; bu kürleri uygulayanlar genellikle sabahları ve akşamları aç karnına 1 bardak ılık soğan suyu içiyorlar. Sadece sabahları 1 bardak içmeyi tercih edenler de var.Soğan kürü nasıl hazırlanıyor?

1'den fazla tarif var bu konuyla ilgili, rast geldiklerimin hepsini yazıcam size. Şöyle bir uygulama var mesela: 1 adet orta boy soğanı 4 parçaya bölün. Sonra üstüne 2 su bardağı su ekleyip kaynatın. İçine yarım da limon sıkın. Ve de bu karışımı aç karnına olmak üzere her gün için. Limon yoksa sıkmasanız da olur, bu daha çok soğan suyunun pek hoş olmayan tadını daha çekilir kılmak için sanırım.

Hem kan şekerini dengeleyen, hem de kilo vermek isteyenlerin işini kolaylaştıran bir yöntem de şöyle: 1 adet kuru soğanı bir güzel yıkayın. Ne kabuğuna ne de köklerine dokunmayın ama, öylece olduğu gibi. 10 dakika kadar sirkeli suda bekletip sonra da 1 bardak su ekleyerek 3 taşım kaynatın. Sonra da için. Bazı kişiler bu kürü soğanı sirkede bekletmeden de uyguluyorlar.

 '3 taşım kaynatmak' ne anlama geliyor bilmiyorum, başka merak edenler de olmuş gördüğüm kadarıyla. İnternetten bir baktım şimdi, anlamaya çalıştım. 'Bir taşım kaynatmak' şöyle bir şey; bir tencerenin içindeki malzemelerin kaynamaya başlamasından sonraki 1 dakikanın içinde bunlar kenardan yukarıya doğru, sanki taşacakmış gibi kabarıyorlar, bu noktada ocağı kapatıyorsunuz Sonuç itibarıyla malzeme kaynamaya başladıktan çok az bir süre sonra ateşten alınmış oluyor. Emin değilim ama sonra ocağı bir kere yakıp aynı durumun tekrar yaşanmasını sağlarsanız bu 2 taşım kaynatmak olur mantıken, bir kez daha tekrarlamak da üç taşım kaynatmak. Belki ocağı kapatmak bile gerekmez, tencereyi veya kabı ateşten alıp bir kenarda tutar, yatışınca bir daha ateşe koyarsınız; sonra aynı şeyi yine yaparsınız.

Soğanın ve soğan suyunun faydaları:

Yazıya son vermeden önce soğan suyunun faydaları hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. Burada söz konusu olan beyaz kuru soğan ve onun suyu. Bakalım sağlık açısından ne gibi işlere yarıyor; dolaşımı düzenliyor ve kalbi güçlendiriyor bir kere. Düzenli olarak soğan yiyenlerin bağışıklık sistemi daha güçlü oluyor. Beyaz kuru soğan kadınlarda menopoz döneminde, erkeklerde 65 yaştan sonra ortaya çıkan kemik erimesi sorunu üzerinde olumlu etki yapıyor. Kansızlığı gideriyor, içeriğindeki esterler sayesinde kanın pıhtılaşmasını önlüyor. Damarları genişletiyor, vücuttaki yağlanmayı azaltıyor.

Kuru soğan ayrıca menopoza zamanından önce giren kadınları rahatlatıyor ve menopozda ateş basması sıkıntısını hafifletiyor. Üreme çağındaki kadınlarda oldukça sık görülen polikistik over sendromu sizi de bulduysa kuru soğanı doğal bir yardımcı olarak kullanabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder