14 Şubat 2015 Cumartesi

Sivilce İzleri İçin Bitkisel Çözüm Önerileri


Cildinizdeki akne izleri sizi rahatsız mı ediyor? Ne kadar rahatsız ediyor peki? Bu soruyu şunun için soruyorum; sivilce sorununuz çok ileri boyuttaysa, akneler cildinizin büyük bir kısmını kaplıyorsa yapmanız gereken şey iyi bir dermatolog ile görüşmektir. Sert ve / veya iltihaplı ve büyük boyutlu sivilcelerle yardım almadan baş etmeniz hemen hemen imkansızdır çünkü. Aslında sivilce tedavisi cilt uzmanlarının işidir tabii. Akne oluşumuna yol açan etken genellikle yağ bezlerinin aşırı çalışması olsa da bazen bir hastalık da söz konusu olabilir. Sebebi belirleyecek ve bu sebebe yönelik en iyi çözümü önerecek kişi de dermatologdur. Ama sivilceler ve sivilce izleri her zaman büyük bir sorun teşkil etmez. Sivilceleriniz normal sivilce gibi görünüyorsa, sıklıkla belirmiyorlarsa ve sayıları çok fazla değilse çözümü piyasadaki sivilce kremi çeşitlerinde veya bitkisel bakım yöntemlerinde arayabilirsiniz. Bu yazıda size sivilce izlerinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden söz edeceğim.
Elma sirkesi ile kompres:

1 tatlı kaşığı elma sirkesine 2 tatlı kaşığı su ekleyip karıştırın ve bir parça pamuğu bu karışıma barındırarak akne izlerinin üstüne uygulayın. Bunu her gün yaparsanız bir süre sonra şikayetiniz azalacaktır.

Sivilce izleri için domates maskesi:

Sivilceler bazen doğal yollarla geçer, tabii cildinizi temiz tutmaya dikkat eder ve sivilcelerinizle oynamazsanız. Fakat vücut kendini iyileştirirken sivilceli bölgelerde lekeler kalabilir. Domates maskesi sivilce izlerinin dışındaki cilt lekeleri üzerinde de olumlu etki yapar.

Maskeyi hazırlamak için 1 domatesi rendeleyip 1 tatlı kaşığı unla karıştırmak yeterli. Sonra karışımı yüzünüze sürün ve 5 dakika beklettikten sonra yıkayıp çıkarın. Hepsi bu kadar.

Akne izleri için karbonat:

Sivilcelerden ve sivilce izlerinden kurtulmak için işinize yarayabilecek maddelerden biri de karbonattır. Karbonat ölü hücreleri cilt yüzeyine zarar vermeden temizler.

Size 2 farklı karbonat maskesi tarifi vereceğim. İşte birincisi: 2 yemek kaşığı karbonatı 1 yemek kaşığı su ilavesiyle macun haline getirin ve sivilceli bölgelere sürün. 5 - 10 dakika sonra yüzünüzü yıkayarak çıkarın. Bunu haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Diğer tarif de şöyle: 1 çay kaşığı karbonatla 1 tatlı kaşığı yoğurdu karıştırın. Kaşıkları tepeleme doldurmalısınız. Karışımı yüzünüze sürün, 10 dakika sonra da önce ılık, sonra soğuk suyla yıkayarak çıkarın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulamanız yeterlidir, daha fazlası cildinizi tahriş edebilir.

Karbonat maskesi yaptıktan sonra cildinizi mükemmel bir şekilde duruladığınızdan emin olur. Cildiniz kuruysa bu daha da önemlidir.

Sivilcelerle mücadele konusunda detaylı bilgiler için tıklayın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder