10 Mayıs 2015 Pazar

Hamilelik Çatlakları İle Baş Etmenin Yolları


Tıbbi adı stria olan hamilelik çatlakları başlangıçta pembe - eflatun renkli iken daha sonra mora, ondan sonra da beyaza dönüyor ve bu aşamadan sonra tamamen ortadan kaldırılmaları imkansız hale geliyor. Hamilelik çatlaklarını önlemek için tedbir almak en doğrusu aslında; bunun için de, henüz ortada çatlak olmasa bile düzenli olarak nemlendirici cilt bakımı yapmalısınız. Ailenizde bu sorundan muzdarip kadınlar varsa daha da özenli davranmalısınız, çünkü bu durumda risk daha büyük oluyor. Çatlak oluştuktan sonra yapılabilecek şeylere gelince; öncelikle, durum daha başlangıç aşamasındayken bakıma başlayın, 'Geç kaldım' demeyin. Bir cildiye uzmanına başvurma yoluna da gidebilirsiniz, kendisi size bebeğe ve hamilelik sürecine zarar vermeyecek bir yöntem önerecektir.

Şimdi konu hakkında yazmak için sağa sola bakınıyorum da, bazı yazılarda gebelik çatlakları üzerinde yüzde 100 etkili olan tedavi yöntemlerinden söz edildiğini gördüm. Benim bildiğim kadarıyla böyle bir şey söz konusu değildir, hele ki çatlaklar ilerlemişse. Çok yeni ve taze iseler bunların hakkından gelebilirsiniz belki, ama rengi sedef rengine, beyaza dönüşmüş gebelik çatlaklarından kurtulmak imkansızdır diye biliyorum. Fraksiyonel lazer, PRP, karboksiterapi gibi yöntemlerle daha belirsiz hale getirebiliyorlar çatlakları, ama, özellikle oluşumunun üstünden çok zaman geçmiş olanlar tamamen yok edilemiyor şimdilik.

Doktorunuzun önerdiğinden fazla kilo almamaya çalışın, bolca sıvı tüketin ve hamilelik çatlakları için kullandığınız kozmetik ürünleri cildinize masaj yaparak yedirin; bunlar önemli. Gebelik döneminde nemlendiriciye acımayın, bolca kullanın. Hormonlarınızda bir sürü değişiklikler oluyor, bünye her zamanki bünye değil; bakımı da ona göre daha yoğun ve özenli bir şekilde yapmak lazım.

Eşit miktarlarda keten yağı, kakao yağı ve gliserin yağı ile hazırladığınız karışımı her gün cildinize sürün. Badem yağı, bebeyağı, E vitaminli kremler ve saf zeytinyağı da cilt çatlakları üzerinde etkilidir.Sorun hangi aşamada olursa olsun, yeterince bakım yapmadığınızı düşünüyorsanız, zaman kaybetmeden yapmaya başlayın. Böylece en azından durumun daha beter hale gelmesini önlemiş olursunuz.

Hamilelik çatlakları çözüm önerileri için tıklayın
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder