10 Eylül 2015 Perşembe

Yağlı Ciltler İçin Yeşil Kil Maskesi


Yeşil kil özellikle yağlı cilt yapısı üzerinde yüz güldürücü sonuçlar veriyor; çünkü yağlı ciltlerin ortak sorunları olan sivilce ve siyah nokta sorunları yeşil kille yapılan maskeler sayesinde hafifleyebiliyor. Yeşil kil maskesinin faydaları bu saydıklarımdan ibaret değil; bu maske ayrıca cildi yağdan ve kirden arındırıyor, yumuşatıyor, besliyor ve pürüzsüz hale gelmesini sağlıyor. Fransız kili olarak da bilinen yeşil kilin içindeki faydalı mineraller cilt yaşlanmasını geciktiriyor. İşte size birkaç yeşil kil maskesi tarifi; deneyin ve farkı görün:
Karma cilt yapısına sahip olanların başlıca şikayetlerinden biri T bölgesindeki aşırı yağlanmadır. Bu sorundan kurtulmak için yeşil kil ve yoğurt maskesi hazırlamanızı tavsiye ederim. Yoğurt mayalıyorsanız çok iyi, çünkü bu maske doğal yoğurtla hazırlandığı zaman daha iyi sonuç veriyor. Yapmanız gereken şey sadece bir miktar yeşil kili yoğurta karıştırarak sürülebilir bir maske elde etmek ve bu maskeyi göz kenarlarınıza fazla yaklaştırmadan bütün yüzünüze sürmek. Maske kuruduğu zaman da suyla yüzünüzden çıkarıyorsunuz.

Cilt temizliği için yeşil kili suyla karıştırın ve karışımı cildinize ince bir tabaka halinde sürün. 5 dakika bekledikten sonra da durulayın.

Cildi çok yağlı olanları memnun edecek bir tarif geliyor şimdi. Bu maskeyi hazırlamak için 1 yemek kaşığı yeşil kil, 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı ve 3-4 damla limon suyuna ihtiyacınız olacak. Hazırlanması ise şöyle: Limon suyuyla kayısı çekirdeği yağını cam bir kaseye koyun ve birkaç damla da sıcak su ekleyerek bunları karıştırın. Yeşil kili ekleyip hepsini iyice karıştırın. Maske çok yoğun olursa azıcık daha sıcak su ekleyebilirsiniz. Karışımı ince bir tabaka halinde yüzünüze yayın, 10 dakika sonra bolca soğuk suyla veya ılık suyla ıslatılmış bir havlu kullanarak çıkarın. Bu yeşil kil maskesi haftada 1 kere uygulanabilir.

Maya maskeleri için tıklayın.

El bakım maskeleri için tıklayın.


2 yorum:

  1. Kil maskesini eskiden ben de çok kullanırdım ve çok da işe yarardı. Bir de kuruduğunda kaşındırmasa çok iyi olacak.;)

    YanıtlaSil
  2. 2 yorumunuzdan birini sildim, yanlış anlaşılmasın diye onu açıklayayım önce. İkisi tamamen aynıydı, herhalde bir el sürçmesi oldu diye düşündüm. Kil maskelerine inanıyorum ben, cilt yapısına ve sorunlarına uygun formüllerin hazırlanması şartıyla tabii. Yorum için teşekkürler. : )

    YanıtlaSil