16 Ekim 2015 Cuma

Kuru ve Sert Saçlar İçin Mayonez Maskeleri


Organik mayonez veya saç bakımına özel bir ev yapımı mayonez kullanarak hazırlayacağınız mayonez maskeleri saçlarınızın nemlenmesini, yumuşamasını ve güçlenmesini sağlayabilir; birçok kaynakta böyle yazıyor. Aşağıda vereceğim ekonomik ve kolay yöntemlerden 1-2 tanesini bir süreliğine düzenli olarak kullanarak kendi denemenizi yapabilirsiniz. Mayonezle saç bakımı özellikle kuru ve sert saçlar üzerinde sevindirici sonuçlar verebiliyor.


Saçlarınız için kullanacağınız mayonezi kendiniz hazırlamak isterseniz yapmanız gereken şu: 1 yumurtanın sarısı ile 1'er tatlı kaşığı elma sirkesi ve limon suyunu karıştırın. Ayrıca 2 çorba kaşığı kanola yağı veya sızma zeytinyağı hazırlayın. Bu yağı hazırladığınız karışıma yavaş yavaş ekleyin. Bu sırada bir yandan da karışımı çırpmalısınız. Ortaya mayonez kıvamında bir nevi maske çıkması gerekiyor. Bu maskeyi tek başına kullanabileceğiniz gibi içine bazı şeyler katarak daha etkili hale de getirebilirsiniz.

Yukarıda hazırladığınız veya bir marketten aldığınız (Tam yağlı ve mümkün olduğu kadar katkısız) mayonezi saçlarınıza süreceğiniz zaman önce saçlarda iyice dağılması için saçlarınızı tarayıp açın ve ılık suyla iyice ıslatın. Yarım fincan kadar mayonez kullanmak yeterlidir ama bu saçlarınızın uzunluğuna ve miktarına göre daha az-daha fazla olabilir. Çok fazla olmasın ama. Uygulama sırasında geniş dişli bir tarak kullanırsanız maske saçlarınıza daha iyi yayılır. Daha sonra başınızı örtün ve 1 saat (Zamanınız varsa, saçlarınız fazla kuruysa daha fazla da olabilir.) bekleyin. Saçlarınızı duş başlığı, poşet vb. bir şeyle örtebilirsiniz. Bunun üstüne bir de sıcak suyla ıslatılmış havlu geçirirseniz daha iyi olur. Havluyu 15-20 dakika sonra devreden çıkarabilirsiniz. Bekleme süresi dolduktan sonra saçlarınıza bolca ılık su uygulayın ve her zamanki gibi yıkayın.


Mayonezle saç bakımı yapmak isteyenler için yoğun besleyici özelliği olan bir mayonez maskesi tarifi vereyim: Yarım su bardağı mayonezin içine 1 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı da bal ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayıp en az 1 saat bırakın, sonra da ılık suyla saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayın.

Saçlarınız çok kuru ise, boya, fön vb. etkenlerden dolayı çok zarar görmüş durumdaysa uyguladığınız maskeyi 1 gece saçınızda tutabilirsiniz ama bunu yaparsanız yastığınızda yağ lekesi oluşmasını önlemek için tedbir almalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder