24 Kasım 2015 Salı

Saç Tebeşiri (Hair Chalk) İle Saçınızda Harikalar Yaratın!


Böyle de iddialı bir başlık attım ama internette saç tebeşiri konusuna göz attıktan ve ortaya neler çıktığını gördüm de attım valla, cidden hoş, değişik, çarpıcı şeyler çıkmış ortaya. Bloğa da hanidir yazı girmemişim, bunu yazayım dedim. Topladığım örnekleri sergiliycem, arada da bilgiler vericem. Unutmadan şunu da ekleyeyim; hep hair chalk ismi altındaki görselleri seçtim ama birkaç tanesinin saç tebeşiriyle yapıldığından emin olamadım aslında, aşağıdakinin mesela. Ama belki eli bu işe çok yatkın birinin veya bir kuaförün elinden böyle bir şey de çıkabiliyordur.


Saç tebeşiri nasıl uygulanır: Saçlarınızı bu tebeşirle boyamak için kullanmak istediğiniz renk veya renklerdeki tebeşirlerin yanı sıra 1 çift eldiven, saçınıza su püskürtmek için fısfıslı bir şişe ve boyayı saçınıza daha güçlü bir şekilde bağlamak için saç düzleşticici hazırlamanız gerekiyor. Düzleştiriciniz yoksa saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.
Uygulamanın ilk aşaması boyanacak tutamı ayırmak ve su sıkarak hafifçe nemlendirmek. Sonra tebeşiri ufak hareketlerle süre süre bu tutamı boyuyorsunuz.. Bu sırada hep aşağıya doğru, tek yönlü hareketler yapmak lazım. Tutamı saç presinin arasından geçirip rengi sabitlediniz mi işiniz bitmiş oluyor.Bunların bir de tekli farlar gibi kutulanmış formu var; Hot Huez saç tebeşiri. Bunun uygulanması farklı, daha kolay görünüyor; saç tutamını kutunun içine kıstırarak uygulanıyor.Alttaki fotoğrafların altına bu ürünü görüp alabileceğiniz bir linki de ekliyorum:İnternet sitelerinde kolaylıkla bulunabilen bir ürün olan saç tebeşiri, açık renk saçlara uygulandığında daha iyi sonuç veriyor. Koyu renk saçlarda verdiği sonuç açık renk saçlarda olduğu kadar belirgin ve çarpıcı olmuyor.

Saç tebeşirinin saça zararı var mı? Evet, saç tebeşiri kimyasal bir üründür ve sık kullanırsanız saçınıza zarar verebilir. Uygulama esnasında bu zararı minimuma indirmek için şunları yapabilirsiniz: Saçınızı çok yüksek ısıda ve aynı tutamın üzerinden tekrar tekrar geçerek preslemeyin. Bu iş hoşunuza gider de çok fazla değilse bile belli bir rutinle uygulamaya başlarsanız arada bir saçlarınıza yoğun bakım maskeleri uygulayın. 
Saçlarınız koyu renkliyse sarı, açık mavi / yeşil, beyaz gibi açık renkli tebeşirleri tercih edin ki kullandığınız renk kendini göstersin. Saçları açık renk olanlar ise, çok açık tonlar bir yana bütün renkleri deneyebilirler. Fazla açık renkler kontrast yaratmayacağından pek belli olmayacaktır, bu yüzden pastel tonları değil baskın tonları tercih etmelerinde fayda var.

Saç tebeşiri saçtan nasıl çıkarılır? Öncelikle saçlarınızı saç tebeşiriyle boyamış vaziyette geçireceğiniz zamanın 2 günü aşmaması gerektiğini söyleyeyim. En fazla bu kadar zaman geçtikten sonra saçlarınızı bol şampuanla yıkamalısınız. Bunun üstüne bir de bakım maskesi uygularsanız çok iyi olur.

2 yorum: