13 Şubat 2016 Cumartesi

Dudak Çatlakları İçin Çözüm Önerileri


Gerilmiş, kurumuş, çatlamış dudaklar için yapılabilecek bazı şeyleri anlatacağız bu yazıda size. Çoğunlukla dudak bakımını ihmal ettiğinizden dolayı ortaya çıkan dudak çatlakları için yapabileceğiniz birçok şey var. Gerekli özeni göstermenize rağmen dudaklarınızdaki kuruma ve çatlamanın önüne geçemiyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var çünkü çatlaklar bazen bir hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir; diyabet veya kawasaki hastalığı (Ender olarak görülen bir kan hastalığı) gibi.


Dudak çatlaklarına karşı yapabileceğiniz şeylerden biri dudaklarınızı yalamamak ve yeterince su içmeyi ihmal etmemek. Dudakların dille ıslatılması durumun daha da kötüye gitmesine yol açıyor. Yanınızda her zaman bir dudak nemlendiricisi bulundurmalısınız ki dudaklarınız kuruduğunda sorunu anında halledebilesiniz.

 Dudaklarınıza günde birkaç kere Hindistan cevizi yağı sürün, bu yağ kuru ve soğuk günlerde bile dudaklarınızın hep nemli ve yumuşak kalmasını sağlar. Akşamları yatmadan kakao yağı sürmek de iyi gelir. Bunlar basit ama etkili yöntemlerdir, çatlak dudaklar neden görünümünüzü bozsun ki buna engel olmak bu kadar kolayken?


Dudak çatlakları için hazırlayabileceğiniz doğal maskeler de var bu arada. Örneğin küçük bir domatesi rendeleyin ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırıp dudaklarınıza sürün. 15 dakika sonra yıkayarak çıkarabilirsiniz. Bu kolay uygulama dudaklarınızın nemlenip parlamasını sağlar. Veya 1 yumurta sarısına ortaya krem kıvamında bir karışım çıkana kadar yulaf ekleyin, güzelce karıştırın ve dudaklarınıza sürüp 20 dakika bekletin. Duruladıktan sonra dudaklarınızın nasıl nemlendiğini hemen fark edeceksiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder