26 Şubat 2016 Cuma

Kahverengi Lekeler İçin Çözüm Önerileri


Yüzde kahverengi lekeler oluşması çok sık rastlanan bir cilt sorunudur. Çünkü yüz, vücudun güneşe en fazla maruz kalan bölgelerinden biridir. Kahverengi lekelere yol açan diğer sebepler ise yaşın ilerlemesi, hormon dengesizliği ve karaciğer sorunları olarak sıralanabilir. Gebelik döneminde de ciltte kahverengi lekeler oluşabilir. Yüzünüzdeki ve ellerinizdeki kahverengi lekelerden kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki basit yöntemlerden birini seçip düzenli olarak uygulamanızı tavsiye ederiz.


Limon suyu ağartıcı bileşenler içerir, kahverengi lekelerin üstüne limon suyu sürmek renklerinin açılmasını ve daha az göze batar hale gelmelerini sağlar. Bu noktada limon cilde zarar verir mi diye merak edebilirsiniz; evet, limonun kuru ciltleri daha kuru hale getirmesi riski var. Limon suyunun içeriğindeki sitrik asit cildin yanmasına da sebep olabilir. Ayrıca cildinize limon suyu sürmüş halde veya uygulamanın sonrasında güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkarsanız cildinizde lekeler oluşabilir. Bu olumsuz ihtimallere karşı bir tedbir olarak limon suyunu cildinizde 5 dakikadan fazla tutmamanızda fayda var. Ayrıca direkt olarak değil de sulandırarak kullanma yoluna gidebilirsiniz.

2 tane küçük soğanı soyup rendeleyin. Soğanların suyunu ayırıp bir kaba koyun ve içine yarım çay bardağı elma sirkesi karıştırın. Karışımı kahverengi lekelerin olduğu bölgelere sürüp 10 dakika bekletin. Haftada 1 kere uygulayabileceğiniz bu maskenin kokusu sizi rahatsız edebilir, gözlerinizi yakabilir ama zaman içerisinde sağlayacağı faydayı düşünerek buna dayanabilirsiniz.

Limon suyu – yoğurt karışımı da kahverengi lekeler üzerinde olumlu sonuç verir. 1 çorba kaşığı yoğurdu 2 çorba kaşığı limon suyuyla karıştırın. Karışımı lekelere uygulayın, kuruyana kadar bekleyin, sonra da cildinizi soğuk suyla durulayın.


1 yemek kaşığı patates unu, 1 domatesin suyu ve 2 – 3 damla zeytinyağını iyice karıştırın. Ortaya krem kıvamında bir maske çıkması gerekiyor. Yüzünüzü temizledikten sonra bu doğal leke maskesini sürün ve 15 – 20 dakika bekleyin. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kere yaparsanız 3 ay sonra cilt lekelerinin fark edilir derecede azaldığını göreceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder