19 Nisan 2016 Salı

Peeling Nedir, Faydaları Nelerdir?


Cildin en dış tabakası olan epidermis belli aralıklarla ölü derileri atar, böylece cildimiz yenilenip canlanır. Peeling (Soyma) ölü derileri uzaklaştırmak amacıyla yapılan dış müdahalelerin genel adıdır.

Evde peeling için satılan kozmetikler ve önerilen bitkisel formüller hafif bir etkisi olan, bireysel kullanıma uygun şeylerdir. Bunun dışında peelingin yüzeysel, orta ve derin kimyasal peeling olmak üzere 3 çeşidi vardır ki bunların özellikle orta ve derin seviyede olanları bir uzman tarafından uygulanmalıdır.


Yüzeysel kimyasal peeling uygulamaları derinin en üst tabakasını soyar. İnce kırışıklıklar, renk tonu farklılığı, cilt kuruluğu ve akne izleri üzerinde etkili olan bu tip uygulamalardan sonra derinin kendini toparlaması uzun sürmez.

Orta derinlikte kimyasal peeling derinin üst tabakasını ve orta tabakasının üst kısmını soyar. Uygulamadan sonra kısa bir süre için hafif veya orta düzeyde bir yanma - batma hissi oluşur. Belirgin kırışıklıkları, akne izlerini ve ciltteki renk tonu farklılığını gideren bu tip uygulamalar sonrasında deri önce kırmızı olur. Birkaç gün sonra renk koyulaşır ve kabuklanma görülür. Ardından cilt soyulmaya başlar ve alttan yeni bir deri belirir. Cildin kendini toparlama süresi 1 hafta - 10 günü bulur.

Derin kimyasal peeling peeling çeşitleri arasında riski en yüksek olanıdır. Fenol veya yüksek konsantrasyonlu TCA ile yapılan derin peelingden sonraki iyileşme süresi 2 - 3 hafta arasında değişir. Uzman önerisiyle uygulanması gereken bu yöntem derin kırışıklıklar, ciddi seviyedeki güneş hasarları ve yara izleri üzerinde etkilidir. Derin peeling sonrasında uzunca bir süre titizlikle deri bakımı yapmak gerekir.

Peelingin Faydaları

* Cilt renginin açılmasını ve renk tonu farklılıklarının giderilmesini sağlar.

* Deriyi tekrar yapılandırarak cildin daha genç görünmesine yol açar.

* Yüzeysel sivilce izleri ve cilt lekeleri üzerinde etkilidir. 

* Cildin daha taze, yeni ve gözeneksiz bir yapıya kavuşmasını sağlar.

* Kırışıklık azaltıcı etkisi vardır. 

* Cildin kalınlığını azaltır, nemlendiriciyi daha iyi emen bir hale gelmesini sağlar.

Evde Peeling Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

* Cildinizi güzelce temizleyip kurutun, hiç makyaj artığı kalmadığından emin olun. İlaç, krem vb. bir şeyler sürdüyseniz cildinizi bunlardan iyice arındırın.

* Özellikle alerjik bir teniniz varsa hazırladığınız karışımı önce bileğinizin iç kısmında test edin.

* Gözlerin ve dudakların yakın çevresine peeling uygulamayın. 

* Hazırladığınız peeling formülü cildinize bir sertlik duygusu vermemeli, zımpara etkisi yaratmamalı. Karışımı uygularken hareketleriniz nazik ve yumuşak olmalı. 

* Peeling düzenli olarak yapılmalı fakat çok da sık uygulanmamalıdır. Genellikle haftada - 15 günde bir yapmak yeterlidir. 

* Cildinizde sivilceler varsa, açık bir yaranız varsa peeling yapmayın.2 yorum:

  1. Yaz sonu baslayacagim. Güneslenme zamani yapmiyorum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben çok nadir yapıyorum, oysa evde basit peeling yapmanın bir sürü yolu var. Fazla çalışıyorum ve kendime pek dikkat etmiyorum, bundan memnun değilim aslında. Ziyaret için teşekkürler bu arada, yine bekleriz. = )

      Sil